Stanhope’s political journey: a timeline

Stanhope’s political journey: a timeline

09 May 2011

published by www.canberratimes.com.au           


Australia: April 29, 1951- Born, Gundagai NSW to school teacher parents

1968 – Begins Bachelor of Laws at the ANU.

1987-91 – Secretary of the federal House of Representatives Standing Committee on Legal and Constitutional Affairs.

1991-93 – Deputy administrator and official secretary of Norfolk Island.

1993-96 – chief of staff to federal attorney-general Michael Lavarch.

1996-98 – native title adviser for then federal Labor leader Kim Beazley.

1997 – decided to run for ACT Assembly.

February 20, 1998 – Elected as MLA for Ginninderra.

February 21, 1998 – Elected leader of the ACT Labor party and opposition leader.

October 20, 2001- wins ACT election and becomes territory’s fifth chief minister.

January 13, 2003 – He and rural fire commissioner Peter Lucas-Smith dive into Bendora Dam to help rescue the pilot of a helicopter that crashed.

January 18, 2003 – Bushfires hit Canberra, destroying more than 500 homes and leaving four dead.

October 16, 2004 – Becomes the first chief minister with an absolute majority in the Legislative Assembly after leading the party to a resounding win.

April 2005 – He stands by one of his staff members revealed to be an anti-John Howard graffitist, only eventually accepting his third attempt to resign.

October 2005 – Publishes a draft version of the Howard government’s proposed anti-terror legislation because he was concerned about its impact on human rights

October 18, 2008 – Wins his third election, but with a reduced majority.

Monday, May 9 – announces he will stand down as chief minister

Friday, May 13 – His last day as chief minister

Monday, May 16 – He will resign from the Legislative Assembly, which is expected to elect Katy Gallagher as the sixth chief minister.


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien